هادی:

به طور کلی به موادی که دارای رسانایی بالایی هستند و می‌توانند برق را با تلفات کم منتقل کنند هادی گفته می‌شود که در بین مواد مختلف طلا، مس، نقره جزوه بهترین هادی‌ها هستند.

عایق:

موادی که دارای رسانایی صفر هستند و یا به عبارتی دیگر برق را از خود عبور نمی‌دهند عایق گفته می‌شود. همانند انواع پلاستیک، شیشه، چوب…

سیم:

سیم‌ها وسایلی هستند که در آن از یک هادی به منظور انتقال برق و از یک عایق به منظور جلوگیری نشت برق به اطراف و محافظت استفاده می‌شود.

تقسیم بندی سیم ها:


۱-سیم مفتولی یا سیم تک لا:این نوع سیم که به سیم خشک نیز معروف است دارای یک رشته هادی می‌باشد و به دلیل این که قابلیت فرم دهی دارد عموما در تابلو برق‌ها استفاده می‌شود. ولتاژ نامی این نوع سیم ۷۵۰/۴۵۰ ولت است و برای جریان‌های مختلف، با سطح مقطع عای ۱.۵ تا ۲۴۰ میلی متر مربع ساخته میشود.

۲-سیم افشان: سیم‌های افشان به دلیل این که از تعداد زیادی سیم مسی نازک به هم تابیده تشکیل شده اند نرم بوده و دارای قابلیت انعطاف بالا می‌باشند به همین دلیل از آن‌ها در سیم کشی ساختمان استفاده می‌شود. ولتاژ نامی این سیم‌های افشان ۵۰۰/۳۰۰ ولت است؛ و با توجه به جریان عبوری در سطح مقطع‌های مختلف موجود می‌باشند.

۳-سیم نیمه افشان:این سیم‌های چیزی بین سیم‌های مفتولی و افشان می‌باشند یعنی تعداد رشته‌های این نوع سیم به مراتب از سیم‌های افشان کم‌تر بود و در نتیجه انعطاف آن نیز از سیم‌های افشان کمتر می‌باشد. ولتاژ نامی این سیم ۷۵۰/۴۵۰ ولت است و زمینه‌های کاربرد روی آن مشابه سیم‌های مفتولی است.

نام گذاری سیم ها:

برای نام گذاری سیم‌ها ها و کابل‌ها به مولفه‌هایی همچون نوع عایق، جنس هادی، شکل هادی و … حروفی را نسبت داده اند که از کنار هم قرار گرفتن این حروف دقیقا می‌توان به نوع سیم و کابل و مورد مصرف آن پی برد.

این حروف عباتند از:

N:نشان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.

Y.: عایق P.V.C دور هر رشته است.

S. و Z.:علامت سیم‌های مخصوص

F: علامت سیم‌های نرم

A.:برای سیم کشی داخل لوله‌ها

M. به مفهوم سیم‌های مقاوم در مقابل رطوبت است.

در زیر چند نمونه از سیم‌های پر کاربرد آورده شده است.

موارد مصرف حروف مشخصه

سیم تک لا با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NYA

سیم افشان با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NYAF

سیم مخصوص با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NSYA

سیم مقاوم در مقابل رطوبت NYM

سیم با روکش پلاستیک مخصوص برای روشنایی و لوازم خانگی NYZ

سیم برای مصرف لوستر و چراغ‌ها NYFA

سیم دو رشته‌ای برای مصرف روشنایی (دولا) NYFAZ

سیم مکالمه و خبری Y.
سیم کواکسیال T.
سیم کواکسیال:
سیم‌های کواکسیال به عنوان آنتن و یا رابط دستگاه‌های صوتی و تصویری استفاده می‌شوند. در این سیم‌ها از دو نوع هادی استفاده شده است که یک هادی در مرکز سیم از نوع مفتولی بود و سیم اصلی می‌باشد؛ و سیم دوم به صورت بافته شده در دور سیم است به منظور جلوگیری از پارازیت می‌باشد؛ و همانطور که در تصویر مشاهده می‌نمایید سیم اصلی توسط یک لایه PVC از سیم خارجی عایق شده و در نهایت یک عایق دوم کل مجموعه را محافظت میکند.