کابل کواکسیال

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال، که گاهی اوقات به عنوان کابل Coax نیز شناخته می شود، کابل الکتریکی و یکی از تجهیزات شبکه است که سیگنال‌های فرکانس رادیویی (RF) از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌کند. این فناوری از اوایل قرن بیستم آغاز شده است، به دلیل دوام و سهولت در نصب آنها، این کابل‌ها عمدتاً برای اتصال آنتن در خانه‌ها و مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل‌های کواکسیال یکی از انواع کابل شبکه است که برای انتقال سیگنال‌های الکتریکی بین دستگاه‌ها، سیستم‌ها یا قطعات استفاده می‌شود. در حالی که کابل الکتریکی استاندارد از یک یا چند سیم تشکیل شده است که از طریق آن جریان الکتریکی (جریان الکتریسیته) عبور می‌کند، از این محصول برای عبور سیگنال‌های فرکانس رادیویی (RF) به شکل موج عرضی الکترومغناطیسی استفاده می‌شود.

 انواع مختلف از این کابل وجود دارد که بر حسب قطر مغزی  و امپدانس متفاوت است. قطر مغزی در واقع به ضخامت کابل اشاره دارد و با شماره RG اندازه‌گیری می شود. هرچه تعداد RG بیشتر باشد، هسته هادی مرکزی نازک تر است.  این کابل‌ها در رنگ‌های متنوعی از جمله سیاه، قهوه‌ای و سفید در دسترس هستند.

نحوه کار کابل کواکسیال

این کابل در اصل با حمل داده در مرکز رسانا کار می‌کند، در حالی که لایه‌های اطراف محافظ هرگونه افت سیگنال را متوقف می‌کند و به کاهش EMI کمک می‌کند. کابل‌های کواکسیال عمدتاً از این چهار لایه مختلف ساخته شده‌اند:

  1. هادی مرکزی: این هادی معمولاً یک سیم مسی است، که داده‌ها و فیلم‌ها از آن عبور می‌کنند.
  2. عایق اطراف سیم مسی: یک عایق پلاستیکی دی الکتریک وجود دارد.
  3. مش بافته شده از مس: این لایه برای محافظت از کابل، جهت جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسیEMI) ) کمک می‌کند.
  4. لایه خارجی: یک پوشش پلاستیکی است که لایه‌های داخلی را از آسیب محافظت می‌کند.

لایه اول، که فاصله بین هادی مرکزی، لایه‌های بیرونی و همچنین برخی از عایق‌ها را فراهم می‌آورد، به نام دی الکتریک شناخته می‌شود. لایه‌های بعدی، که به طور جمعی به عنوان سپر از آن یاد می شوند، که کابل را از تکانه‌های الکتریکی را حفظ می‌کنند. برای اتصال کابل‌ها به دستگاه‌های دیگر هم دو سبک اتصال با فیش‌های نر و ماده وجود دارد. اتصالات نر دارای پین فلزی هستند که از مرکز بیرون زده و اتصالات زن محلی برای دریافت پین دارند.

پهنای باند کابل کواکسیال چقدر است؟

کابل‌های کواکسیال به یک انتخاب محبوب تبدیل شده  است زیرا طراحی محافظ آنها به هادی مرکز اجازه می‌دهد تا در حالی که از آسیب و تداخل محافظت می‌شود، اطلاعات را سریعاً منتقل کند. سرعت انتقال این نوع کابل 10 مگابیت در ثانیه (مگابیت بر ثانیه) است که 80 برابر ظرفیت انتقال بیش از کابل های جفت بهم تابیده را ارائه می‌دهند.

مزایا و معایب استفاده از کابل Coaxial

  • اولین مزیت استفاده از این نوع کابل‌ها سیم کشی ارزان و نصب آسان است. امکان گسترش کابل کشی نیز به شکلی آسان با این محصول فراهم خواهد بود. مقاومت بسیار بالا در برابر EMI و سرعت انتقال خوب نیز از دیگر مزایای آن به شمار می‌رود.
  • مزیت دیگر این است که حمل کننده سیگنال، میدان الکترومغناطیسی که فقط در فضای بین رسانای داخلی و خارجی قرار دارد. این نکته بدان معنی است که برخلاف سایر انواع خطوط انتقال، این کابل می‌تواند در کنار اشیاء فلزی بدون از دست دادن سیگنال، نصب شود.
  • عیب اصلی استفاده از این کابل، این است که خرابی تکه‌ای از کابل می‌تواند کل یک شبکه را از بین ببرد. نصب این نوع کابل هم نسبت به دیگر کابل‌ها کمی سخت‌تر خواهد بود.

انواع کابل کواکسیال

این کابل‌ها را با توجه به پارامترهای مختلف تقسیم‌بندی می‌کنند که در ادامه دو نوع از این تقسیم‌بندی‌ها را ذکر می‌کنیم:

با توجه به فاکتور جریان دو نوع از این کابل وجود دارد؛ یکی از آنها با امپدانس 75 اهم (Ω) و آنهایی که دارای امپدانس 50 اهم هستند. کابل‌هایی با 75 اهم بیشتر برای سیگنال‌های ویدیویی استفاده می‌شوند، در حالی که کابل 50 اهم برای استفاده از داده‌ها و ارتباطات استفاده می‌شود.

تقسیم‌بندی دیگر در مورد این کابل با توجه به سختی و انعطاف پذیری این کابل‌هاست که آنها را به سه دسته تقسیم می‌کند:

سخت

در این نوع کابل از هادی مرکزی می‌شوند که از موادی مانند مس، نقره، آلومینیوم یا فولاد ساخته شده و این نوع کابل به طور معمول از قطر بزرگتر از سایر اشکال آن برخوردار است. این نوع کابل‌ها ممکن است در انتقال سیگنال با مقاومت بالا مورد استفاده قرار گیرند. در برخی از این کابل‌های سخت از نیتروژن تحت فشار به عنوان مهار کننده نفوذ رطوبت و همچنین برای جلوگیری از قوس استفاده شود.

انعطاف‌پذیر

همانطور که از نام آن پیداست، کابل انعطاف‌پذیر می‌تواند حرکت کند و انعطاف‌پذیری لازم را با توجه به نحوه استفاده برخوردار باشد. در طراحی معمولی برای کابل کواکسیال انعطاف‌پذیر، از یک هادی داخلی فلزی استفاده می‌شود، این هادی توسط یک پلیمر انعطاف‌پذیر که به عنوان دی الکتریک کار می‌کند.

هنگامی که نیاز به افزایش انعطاف‌پذیری باشد، ممکن است هسته هادی، فلزی باشد به جای یک سیم جامد به یک طرح رشته‌ای تبدیل شده و ممکن است یک فوم دی الکتریک پلی اتیلن PE) )به جای ماده دی الکتریک سفت‌تر جایگزین شود.  این مدل رایج ترین نوع کابل کواکسیال است، برای هر کسی که آن را برای استفاده از تجهیزات ویدیویی خانگی و تلویزیون دیده است، آشنا است.

نیمه سفت و سخت

در کابل نیمه سفت و سخت از یک غلاف بیرونی مسی محکم با دی الکتریک PTFE استفاده شود. غلاف مسی به طور کلی از محافظت برتری برخوردار است و خواص دی الکتریک عملکرد فرکانس بالا را افزایش می‌دهند.

تست کابل کواکسیال صوتی

برای تست عملکرد این کابل‌ها دستگاه‌های دیجیتال کوچکی وجود دارند که با اتصال کابل به آنها می‌توان سلامت و یا خرابی آن را به راحتی تشخیص داد. این تسترها کوچک و قابل حمل هستند و نمونه‌های زیادی از آنها در بازار موجود است.

قیمت کابل Coaxial

برای خرید این نوع کابل‌ها بهتر است مورد مصرفی و نیاز خود را فروشنده در میان بگذارید تا راهنمایی درست را دریافت کنید. همچنین قیمت این کابل‌ها نسبت به پارامترهای گفته شده و نوع آن متفاوت خواهد بود. بنابراین بهتر است قبل از خرید هدف خود را به صورت کامل مشخص نمایید.


دسته‌بندی